תיקון תריס גלילה

אודות תריסים מתקפלים (תריסי גלילה)

מהו תריס מתקפל?

תריס מתקפל הינו תריס אשר כל שלב ושלב מורם ומורד בעזרת רצועת חבל.
עוד מלפני קום המדינה, בנו את הבתים כך שלחלונות בחדרים יהיו תריסים מתקפלים. מאחר ועוד לא השתמשו במוצרים פלסטיים, החומר שאתן עבדו היה עץ.
השלבים היו ברוחב של 5 ס"מ ובין שלב לשלב היה חיבור עם פחית שטוחה ב 3 או 4 מקומות לאורך השלב, כך ששלב היה מרים את השלב שמתחתיו.
עד היום משתמשים באותם שלבים , אבל מייבאים אותם מאיטליה, ורק עבור בנינים לשימור - מאחר והעץ הינו חומר יקר יחסית ומצריך תחזוקה שוטפת של צבע וניקיון מפני הגשם והשמש.

איך הגיע התריס המתקפל אליך לבית?

ברבות השנים העץ שלא טופל כראוי התבלה , ושלבים מפלסטיק תפסו את מקומם של השלבים מעץ. כך נוצר מצב שכמעט בכל בניין שנבנה בארץ יש בחלונות של החדרים תריסים מתקפלים עם חבל, כשבסלון הבית יש תריס מתקפל חשמלי.
בבניינים הישנים, שנבנו עם תריסי עץ מתקפלים, הוחלפו במשך השנים התריסים לתריסי פלסטיק , כאשר גם אותם צריך להחליף לחדש לאחר 15 שנים של שימוש. קבלני הבנין שבנו בניינים בשנות הארבעים של המאה הקודמת, ייצרו מעל החלונות ארגז מעץ שבלט לכיוון החדר, וכל זאת על מנת שהתריס המתקפל מעץ יעלה למעלה ויתקפל בתוך הארגז.
הארגז לא נראה הכי טוב אם מסתכלים עליו מהחדר, הוא בולט מהקיר ומצריך טיפול צבע מדי פעם.
לכן מאוחר יותר הבינו הקבלנים שיש צורך לשנות את צורת החלון, וייצרו את התריס המתקפל שעלה לתוך מבנה מבטון מעל החלון. מבנה הבטון לא בלט בחדר, ומעל החלון נראה הקיר ישר ויפה.
השינוי הזה הביא מעמסה גדולה על עובדי התריסים - עבודת ההתקנה של התריס מעץ שהיה פעם, היה מצריך להתקין מהצד החיצוני של הבניין.
במשך השנים הוחלפו כל תריסי העץ לתריסי פלסטיק מתקפלים. בזמן שתריס עם ארגז שבולט לחדר מתקלקל, התיקון קל ופשוט, אבל במידה ותריס מתקפל ללא ארגז מתקלקל, התיקון יותר מסובך וקשה (דרך אגב, בשני המקרים אני גובה אותו תשלום).

דרכים לשמר את התריס המתקפל

כיום, על מנת שהתריס יתפקד בצורה טובה יש להקפיד על 2 דברים:
1. כדי להרים תריס למעלה, יש להרים את היד כמה שיותר למעלה ולמשוך למטה בפעם אחת ארוכה. אם זה חלון - התריס יעלה במשיכה אחת. אם זו דלת יציאה למרפסת - התריס יעלה ב 3 משיכות.
2. בזמן שמורידים את התריס למטה, יש למשוך את החבל מהקפיץ אך ורק בצורה ישרה, ובמשיכה ארוכה, כך שהתריס ירד ב 3-4 משיכות בלבד. במידה ויש לכם תריס מתקפל עם קפיץ עליון, המשיכה תהיה גם בצורה ישרה, ובמשיכות ארוכות.

בלאי בתריס מתקפל

כמובן שלתריס מתקפל יש בלאי גדול, כמו : חבל שנקרע אחת לחמש שנים, רצועות שמרימות את התריס כלפי מעלה גם אחת לחמש שנים (דרך אגב, אני נותן אחריות לכל החיים עבור הרצועות).
הקפיצים אשר יוצרו לפני 60-70 שנים - עובדים עד היום כמו חדשים, לעומת זאת הקפיצים שמיוצרים היום לא מחזיקים יותר מעשר שנים.

יש כמה סוגים של חבלים לתריס:
1. חבל אפור או אפור כחול דקים מאד - הם מותאמים רק לתריס עם קפיץ עליון, לרוב בבניינים החדשים.
2. חבל עם שני פסים אדומים בצדדים - נמכר בעיקר ברשתות הגדולות. החבל דק מאד ונקרע מהר מאד (לא רצוי להתקין חבל כזה).
3. חבל עם 2 פסים אדומים בצדדים, שבכל צד יש פס אדום כפול - והחבל כפול בעוביו מהסוג השני (אני משתמש רק בחבל העבה מהסוג הזה).

 

לחצו כאן בכדי ליצור עמי קשר

טלפון להזמנות: 050-6-90-90-95

מתחייב להיות הוגן, אמין, זול וזריז
לא תיקנתי - לא שילמת!